Klimatyzacja na zimę

Wybór urządzenia klimatyzacyjnego jest zależny od trzech czynników: możliwości zamontowania, wielkości chłodzonej przestrzeni oraz funkcji dodatkowych. Klasyczne systemy chłodzenia w wersji split wymagają montażu jednostki na budynku. Trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na jednostkę zewnętrzną oraz rozprowadzić do pomieszczeń instalację z czynnikiem chłodzącym do zasilania jednostek wewnętrznych.

Zakładając na zewnątrz jednostkę zewnętrzną trzeba pamiętać że poziom hałasu na granicy naszej posesji nie może przekroczyć 50dB. Należy przeliczyć także wartości z karty technicznej w zależności warunków zabudowy. Elementy pokojowe klimatyzatora mogą być zamontowane jako ścienne lub sufitowe.

Warto zobaczyć np.:Klimatyzator Saunier Duval grzewczo-chłodzący 5/28/5,13 kW. Moc klimatyzatora w dużej mierze wynika z kubatury chłodzonej przestrzeni. Najczęściej przyjmuje się moce na poziomie około 100 W mocy chłodzącej na m2 pomieszczenia dla wysokości 2,75m. Duży wpływ ma także nasłonecznienie a tym samy okna. W pomieszczeniach wykorzystywanych prze grupy osób należy także mieć na uwadze ich ilość oraz moc na poziomie 150-200W od osoby w zależności od wykonywanych aktywności.

Z opcji dodatkowych warto rozważyć funkcję ogrzewania. Współczesne urządzenia w wersji split potrafią efektywnie dogrzewać pomieszczenie w okresach jesieni i wiosny a nawet w okresie zimowym. Koszt ogrzewania klimatyzatorem jest dwa razy niższy niż konwektorami elektrycznymi.