Regulator Danfoss Icon – Regulacja PWM

Programatory Danfoss Icon to nowe akcesoria dopisane do oferty w 2017 roku dedykowane do ogrzewania podłogowego. Propozycja Danfoss Icon opiera się na dwóch modelach. Podstawowy model, gdzie ustawiamy temperaturę i wskazujemy typ ogrzewania podłogowego uzależniony od bezwładności cieplnej, jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Drugie urządzenie posiada ekstra regulator tygodniowy oraz złącze na opcjonalny sensor podłogowy. Daje to możliwość automatycznego zmieniania temperatur na noc i gdy jesteśmy poza domem w/g jednego z wybranych cykli 7-mio dniowych. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ekstra czujnik temperatury podłogi warto zamontować, gdy:

– temperatura podłogi ma być na stałym poziomie,

– stosujemy zasilanie podłogówki z pieca o wysokich temperaturach (np. stałopalnego) i chcemy zadbać, by nie przegrzać podłogi szczególnie, gdy jest drewniana.

Regulacja PWM

Sterowanie szerokością impulsu (PWM) to najbardziej skuteczna metoda regulacji obiegiem grzejnym o wysokiej bezwładności cieplnej. Do takich układów grzewczych należą:

– wodne ogrzewanie podłogowe

– podłogówka elektryczna

– wodne ogrzewanie podłogowe w starych instalacjach o znacznej pojemności wodnej

W odróżnieniu od podstawowego regulatora, który załącza się i kończy pracę jedynie dla wybranej temperatury, regulator PWM robi to w inny sposób. Dobiera “okna czasowe” załączenia i wyłączenia układu grzejnego w taki sposób, by utrzymać temperaturę najbliżej wybranej temperatury i dogrzewa: niewielkimi impulsami nawet, kiedy temperatura finalna została uzyskana. Dzięki temu prędzej reaguje na wahania temperatury, co skutkuje wyższą ekonomiką użytkowania. Termostaty Danfoss Icon mają możliwość kierować napędami elektrycznymi 230V o łącznej mocy do 10W. Ze względu na dobrą cenę można pokusić się o dopasowanie ich do grzania na prąd. wystarczające jest, by zastosować mini przekaźnik z cewką na 230V i łączami o obciążeniu 16 amperów. Koszt takiego urządzenia to około 16-20 zł. Takie rozwiązanie polecamy zainteresowanym z orientacją elektrotechniczną.