Tanie piece z dwiema funkcjami – ostatnia szansa

We wrześniu 2015 roku weszły w życie nowe regulacje, które wprowadziły dla wytwórców restrykcje w kwestii wprowadzenia na rynek kotłów zasilanych gazem o efektywności mniejszej niż 86 procent. Efektem takiej sytuacji jest ograniczenie asortymentu w zasadzie tylko do pieców kondensacyjnych dla najnowszych układów centralnego ogrzewania. Do września 2018 wyjątkowo mają możliwość produkcji na potrzeby UE piece z otwartą komorą dwudwubiegowe, jakie w obecnych warunkach są podstawą przy wymianie kotła dwupłaszczowego w mieszkaniu np:

– Piec gazowy dwupłaszczowy Beretta Quadra II 8-24kW

– Kocioł gazowy dwupłaszczowy Junkers Ceraclass 14-24kW

– Piec zasilany gazem dwufunkcyjny Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Kocioł na gaz dwufunkcyjny Ariston Clas Evo 10-24kW

Również tylko i wyłącznie do września 2018 na wymogi UE będą robione tanie piece kondensacyjne o znacznej emisji tlenków azotu, jakie są alternatywą dla kotłów z komorą zamkniętą, takie jak np.:

– Piec gazowy dwupłaszczowy Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Kotły gazowe tego rodzaju prawdopodobnie będą jeszcze jakiś czas obecne na rynku do wyczerpania zapasów magazynowych i będą mogły być instalowane. Wyznacznikiem jest tu zapis o “wprowadzeniu towaru do sprzedaży”. Jeżeli towar jest w obrocie (na stokach sprzedawcy, sklepu) przed wyznaczoną datą, to jest możliwość legalnej sprzedaży i instalacji. Co w sytuacji, kiedy wyczerpie się zapas magazynowy? Na rynku zostają klasyczne piece z funkcją kondensacji spełniające wyższe wymagania do efektywności jak i emitowania związków azotowych.Osoby, które będą wymieniały przestarzały kocioł dwuobiegowy, będą musiały wydać więcej na zakup kotła z funkcją kondensacji, a także przeróbki układu szachtowego.